Akülü makaslı Platformlarda Yada Akülü Menliftler de Aküler

Makaslı Platformlar Yada Menliftler Ne İle Çalışır?

Makaslı Platformlar yada Menliftler (Personel Kaldırma Platformları) iki gruba ayrılır. Bunlar elektrik enerjisiyle çalışan  (akülü) yada akaryakıt enerjisiyle çalışan (dizel) platformlardır. Bazı platformlar ise hem (dizel) yakıt ile hem de direkt şehir akımı enerjisiyle çalışmaktadır. Örneğin Örümcek platformlar gibi.

Kiralanan Bir Akülü Makaslı Platform Yada Akülü Menliftlerin Akülerinin Bitmek Üzere Olduğunu Yada Tamamen Bittiğini Nasıl Anlarız?

Akülü Makaslı Platformlar yada Akülü menliftlerde akülerin enerji (şarj) seviyelerini gösteren dijital yada analog göstergeler bulunur. Bu göstergeler makine marka, model ve üreticisine göre farklılık gösterebilir. Bazı makinelerde kırmızı ve yeşil LED ışıklardan oluşan gösterge bulunurken bazı makinelerde ise dijital ekranlı göstergeler bulunmaktadır. Makinelerin enerji durum seviyelerini bu göstergelere bakarak anlayabiliriz.

Enerji seviyesi azalmakta olan bir makinede analog göstergede ışıklar kırmızı ışığı gösterecektir, dijital göstergede ise akü seviyesinin tıpkı cep telefonlarının bataryalarındaki gibi bitmek üzere olduğu yansıyacaktır.

Peki Gösterge Bozuk İse Bir Makinenin Aküsünün Bitmek Üzere Olduğunu Yada Tamamen Bittiğini Nasıl Anlarız?

Akülü Makaslı Platformlarda yada Akülü Menliftlerde eğer makinenin komutlardaki hareketleri fark edilir bir durumda yavaşlamaya başlamış ise bu akülerdeki şarj seviyesinin azaldığını ve makinenin şarja takılması gerektiğinin göstergesidir. Eğer makinenin yavaşlamasına aldırış etmeden çalışmaya devam edersek makine artık komut almayacaktır. Bu durumda makinenin akülerinin tamamen bittiğinin göstergesi olacaktır.

Akülü Makaslı Platformlar Yada Akülü Menliftler Nasıl Şarj Edilir?

Öncelikli olarak makine en yakın elektrik kaynağına park edilerek şerj yapılacak alanda kesinlikle parlayıcı, uçucu, patlayıcı vb. kimyasal maddelerin olmadığına dikkat edilmelidir. Makineler yağışlı havalarda açık alanlarda yağışa maruz bir şekilde asla şarj edilmemelidir. Makineler şehir şebekesi olan 220V prizlere takılarak şarj edilir.

Makineler Kaç Volt İle Şarj Edilmelidir?

Akülü Makaslı Platformlar yada Akülü Menliftler şehir akımları olan prizlerdeki 220 V ile şar edilmelidir. 190V altında olan akımlarda makine oldukça yavaş şarj olmakta hatta yetersiz şarj olmakta olduğu ve 230V üzeri akımlarda akülerin şarj olmasını sağlayan şarj cihazının patlama tehlikesi vardır.

Akülü Makaslı Platformları Yada Akülü Menliftleri Şarj Ederken Neler Dikkat Etmeliyiz?

Akülü Makaslı Platformlar yada Akülü Menliftleri şarj ederken 10mt. Üstünde uzun kabloların kullanılmamasına özen göstermeliyiz. Zira prize giren kablo ne kadar uzun olursa kablodan geçen akımın voltajı düşeceğinden makinenin şarj süreside bir o kadar uzayacaktır. Daha uzun kablolarda ise makinenin şarj olmamasına ve müşteri tarafından makinenin arızalı olduğunun fikrine kapılmasına neden olacaktır.

Ayrıca makine şarj edilmeye bırakılırken üst üste dolanmış kablolar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu şekilde şarja ter edilen makinelerin kablolarında şarj esnasında kabloların içinden geçen akımın ısınmaya “rezistans” etkisine sebep olup yangın tehlikesi çıkmasına sebep vermektedir. Bundan dolayı makineleri şarja bırakırken kesinlikle kısa priz kablosu kullanılması gerektiğini unutmayalım.

Aküler Ne Kadar Sürede Tam Şarj Olur?

Bir Akülü Makaslı Platform yada Akülü Menlifte doğru şar yöntenleri kullanılarak şarj edilirse akü sayısı, makine model ve metraj ölçüsüne göre ortalama 8-9 saat arasında tam şarj olmaktadır?

Akülü Makaslı Platformlar Yada Menliftlerde Akü kullanım Süreleri Ne Kadardır?

Eğer bir kullanıcı makaslı platformu yada menlifti sabit bir yerde çalışma yüksekliğine göre komut vererek çalışır ise ortalama 7-8 saat bir süreyle makineyi kullanabilir. Eğer kullanıcı hiç durmaksızın (non-stop) makineyi komut vererek kullanırsa burada süre yaklaşık 1-2 saat olacaktır.

Bir Akülü Makaslı Platformda Yada Menliftde Akü Suları Ne Kadar Aralıklarla Kontrol Edilmelidir?

15 Günü geçen her uzun kiralamalarda kullanıcılar akü sularını kontrol etmelidirler. Makinelerde kullanım sıklığına göre akülerde su seviyeleri azalabilir. Bu durumda kiralamacılar yaklaşık 10 günde bir akülerin su seviyelerini kontrol etmelidirler.

Akülerde Ne Tür Su Kullanılır?

Kullanıcılar kesinlikle akülere şehir şebeke suyu, içme suyu, klima suyu vb. gibi suları kesinlikle kullanmamalıdır. Akülerde sadece “Akü Suyu” kullanılmalıdır. Aksi takdirdeki davranışlarda akülerin bozulmasına ve makinenin çalışmamasına sebebiyet vereceklerdir.

Akülere Ne Kadar Su İlave Edilmelidir?

Akülerde su seviyesi minimum plakaların bir parmak üzerinde olmalıdır yada maksimum akülere su koyma haznesinde bulunan çentik seviyesinde olmalıdır.

Akülerde Su Seviyesinin Eksildiği Gözle Görülebilir mi?

Evet, akülerde su koyma haznelerindeki tapalar açıldığında su seviyesinin plakaların altında yada hiç olmadığını gözle görebiliriz.

Akülere Su İlave Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akülü Makaslı Platformlarda yada Akülü Menliftlerde akülere su ilavesi yaparken kesinlikle gerekli olan KKD “Kişisel Koruyucu Donanım” giyilmesi gerekmektedir. Akü sularında asit bulunur ve bu asitli suyun kendimize ve çevremize son derece zarar vereceğini unutmamalıyız.

Ayrıca makaslı platformlarda yada menliftlerde akülere su ilave ederken elimizde yada yakınımızda yanıcı herhangi bir maddenin sigara vb. olmamasına kesinlikle dikkat etmeliyiz.

Akülere Gereğinden Fazla Su İlave Etmek Yararlı mıdır?

Hayır, Akülere gereğinden fazla su ilave etmek akülerin çok daha fazla yavaş şarj olmasına ve bu suyu ilave ederken suyun taşmasına, suyun asit ihtiva ettiğinden zararlı olmasından fazla su koymak zararlıdır.

Aküler Makinelerin Neresinde Bulunur?

Akülü Makaslı Platformlarda yada Akülü Menliftlerde marka, model ve üreticisine göre akü bölümleri farklı yerlerde bulunabilirler. Bazı makaslı platformlarda akülere sağ veya sol taraflarında bulunan kapakların açmak suretiyle ulaşılırken bazı makaslı platformlarda ise makaslı platformun arkasında bulunan çekmeceleri çekerek akülere ulaşabiliriz.

Bu Blog makalesinde yer alan bilgiler Firmamız tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup tamamen tavsiye niteliğindedir. Uygulamalardan doğan olumsuzluklarda firmamız mesuliyet kabul etmez.

Sizi Arayalım
Hızlı Teklif Al
Whatsapp